5 ciekawostek, o tym jak wygląda życie w Chinach po epidemii?

Dzisiaj piszę o tym, co się zmieniło po epidemii w Chinach, jaką temperaturę ciała ma dostawca pizzy, jak udowodnić, że jesteś zdrowy, by wejść do restauracji i gdzie się podziali wszyscy ludzie w metrze. Wiadomości z pierwszej ręki oczami mieszkańca Pekinu.

Przy wybuchu epidemii cały świat patrzył na Chiny jak z dnia na dzień wprowadzano nowe ograniczenia, jak budowano szpitale w 10 dni i jak statystyki rosły w górę. Pandemię w Chinach i w Europie dzieliło parę tygodni, co było niezmiernie ważnym czasem, by przygotować się na to, co może nastąpić. Teraz już możemy spojrzeć na Chiny po epidemii. Po dwóch miesiącach izolacji w domach, sytuacja już się uspokoiła (przynajmniej na razie, oby na dłużej) i życie powraca do "normy". Jednak nie wszystko jest takie, jak było wcześniej. Jak wygląda obecna sytuacja w Chinach i jak się zmieniło życie w porównaniu do tego sprzed paru miesięcy? Tutaj opowiadam o 5 ciekawostkach z życia w Pekinie. 

1. Maseczki - nie są już obowiązkowe, ale większość osób nadal je nosi, nie tylko w miejscach publicznych takich jak środki transportu publicznego czy duże centra handlowe, ale niektórzy noszą je także przez cały czas pracy, bedąc w biurze, w urzędach, na lotniskach, czy w szkołach.

 źródło: https://user.guancha.cn/main/content?id=295785

W niektórych szkołach nie tylko maseczki są obowiązkowe, ale również specjalne nakrycia głów, które zapewniają odpowiedni dystans między uczniami. Pomysł prawdopodobnie wziął się z tradycyjnego stroju chińskiego
źródło: www. h5.etao.com



2. Pomiar temperatury np. przy wejściach na osiedla, wejściach do parków, świątyń. Ciężko sobie wyobrazić, by w Polsce  przy parkach czy przed kościołami byli specjalni pracownicy z termometrem i notesem, mierzący wszystkim temperaturę. Co więcej, przy składaniu zamówień w restauracjach czy knajpach z dostawą do domu, na paragonie jest informacja o temperaturze ciała każdej osoby, która miała kontakt z zamówieniem. Dlatego można się dowiedzieć, czy kucharz, osoba, która pakowała jedzenie i dostawca mają temperaturę ciała w normie (to z kolei chyba by nie przeszło w Polsce przez RODO).

   
Karta spokojnego posiłku 外卖安心卡dołączona do paragonu. 


3.  Kolejną nowością jest teraz już obowiązkowy tzw. kod zdrowia  健康码 (jiàn kāng mǎ).  Jest to funkcja Health Kit na telefonie, która potwierdza, że jesteś zdrowy i w ostatnim czasie nie kontaktowałeś się z osobą chorą ani nie przebywałeś w miejscu podwyższonego ryzyka. Jest ona wymagana przy wejściu do restauracji czy budynków użyteczności publicznej takich jak urzędy - można do nich wejść dopiero jak osoba kontrolująca na wejściu zobaczy zieloną informację świadczącą o dobrym stanie zdrowia.




4. Zmienione godziny pracy - tuż po epidemii, kiedy wszyscy zaczęli wracać do pracy wiele zakładów wprowadziło nowe (krótsze) godziny pracy aby uniknąć godzin szczytu, np. niektórzy rozpoczynają dzień pracy o 10-tej, kiedy metro w Pekinie jest praktycznie puste, co pozwala na zachowanie odpowiedniego dystansu między pasażerami.

Zdjęcie z metra w Pekinie w maju

5. A na koniec to, co interesuje rodziców najbardziej, czyli szkoły i przedszkola.  W Pekinie nadal część szkół prowadzi nauczanie online. Niestety dla rodziców znaczy to dalsze zmaganie się z lekcjami swoich pociech. Ponieważ jednak rodzice w większości wrócili już do pracy, wielu z nich pilnuje aby dzieci pilnie się uczyły mając włączoną w biurze wideorozmowę (na Wechacie naturalnie, o którym pisałam w poście Internet w Chinach: WeChat zamiast Facebooka?), dzięki czemu mogą upewnić się, że u dzieci wszystko w porządku lub pomóc im jeśli pojawiają się problemy w lekcjach. Nie znaczy to jednak, że dzieci zostają w domu same - podczas nieobecności rodziców w domu opiekują się nimi babcie i dziadkowie, którzy nie zawsze są w stanie pomóc z zerwanym połączeniem czy innymi technicznymi problemami zajęć online.

Komentarze

  1. Super, chcialbym zawsze czytac takie uporzadkowane logiczne raporty, do tego ciekawe i napisane zwawym i jednoczesnie poprawnym jezykiem z dobra skladnia i wlogicznej kolejnosci, brawo

    OdpowiedzUsuń
  2. Blog spoko.. Mam tylko pytanie : stroje ze zdjęcia... Jaka epoka historyczna. Jakie okolice w Chinach? Mandżurowie?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Są to stroje noszone w czasach dynastii Qing przez tzw zhuangyuan (状元) - osoby, które wzorowo zdały państwowy egzamin urzędniczy (m.in. obejmował księgi konfucjańskie, kaligrafię, wiersze) otrzymywały ten tytuł. W tej dynastii urzędnicy obejmowali funkcje na terenie całego kraju, oczywiście głównie we wschodniej części Chin. Więc trudno wskazać jedno konkretne miejsce, ale najwięcej osób z tytułem zhuangyuan było w okolicach dzisiejszej prowincji Jiangsu (miasto Suzhou).

      Usuń
  3. Och, Aniu, jak mi się ciepło zrobiło na sercu, że zobaczyłem choć Twój wpis. Widywałem Cię, gdy przyjeżdżałaś z Ojcem na Obóz Qigong i nieraz rozmawiałem z Iwonką na Twój temat. Mam nadzieję, że wszystko u Ciebie w porządku i radzisz sobie w tym lekko oszalałym świecie...
    Nieraz Cię wspominamy w gronie ćwiczących!
    Wysyłam Ci zaproszenie do grona znajomych na FB (moje konto jest z awatarem - Tytus Doktorek)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

6 rad, które pomogą Ci w nauce chińskiego

Krótki poradnik savoir vivre, czyli jak się zachować w odwiedzinach u chińskich znajomych

Powrót do Chin w czasach pandemii