Co kryją czerwone koperty?

Czyli o tym, skąd się wzięły czerwone koperty, jak się nimi dzielić w świecie wirtualnym i dlaczego parze młodej nie wypada podarować białego prezentu. 


Być może słyszeliście o chińskim zwyczaju obdarowywania się pieniędzmi w czerwonych kopertach, czyli 红包 hóngbāo (dosłownie "czerwone opakowania"). Tradycja ta ma długą historię, ale z biegiem czasu dostosowała się do współczesności i obecnie chyba częściej można spotkać się z wirtualnymi czerwonymi kopertami. Ale skąd wziął się ten zwyczaj?


Dlaczego czerwone?

Czerwony kolor symbolizuje szczęście, dlatego też prezenty w Chinach pakowane są w czerwonych barwach, pieniądze wręczane w czerwonych kopertach, a na święta takie jak Nowy Rok czy wesela zakłada się czerwone ubrania i dodatki jako symbol szczęścia i radości. Ze szczęściem kojarzony jest również żółty (złoty). Dlatego też te dwa kolory zazwyczaj dominują we wszystkich ozdobach i dekoracjach świątecznych.

Jaka kwota?

Zgodnie z tradycją, starsi członkowie rodziny wręczają pieniądze młodszym np. z okazji Nowego Roku rodzice lub sąsiedzi wręczają je dzieciom, ale czerwoną kopertę może też dostać od szefa w pracy albo od przyjaciela z ważnej okazji.


W zależności od relacji obydwu osób i okazji, kwota darowanych pieniędzy może wahać się od 1 do kilku tysięcy yuanów. Co ciekawe, Chińczycy często wybierają symboliczne kwoty np. 888 jako symbol szczęścia i pomyślności.

Na jakie okazje?

Chiński Nowy Rok, ślub, narodziny dziecka, awans w pracy – jednym słowem wszystkie wydarzenia, które są powodem do radości i które można uczcić w Chinach są dobrą okazją by obdarować się czerwonymi kopertami.

Na co trzeba uważać?

Na pogrzebach też jest zwyczaj dawania pieniędzy, ale w białych kopertach. W chińskiej tradycji biel symbolizuje żałobę, dlatego trzeba być szczególnie ostrożnym by nie podarować np. ślubnego prezentu w białym opakowaniu (co zdarza się obcokrajowcom) bo nieopacznie może być źle odebrany.

Oczywiście obecnie wiele zwyczajów jest przyjmowanych z zagranicy (np. białe suknie ślubne), więc młodsze pokolenia i osoby, które przebywały poza Chinami są świadome różnic kulturowych i nie trzymają się wszystkich chińskich tradycji, jednak lepiej być ostrożnym.

Jak to wygląda dziś?

Zwyczaj czerwonych kopert został już przejęty przez wirtualny świat i cieszy się dużą popularnością w mediach społecznościowych, sprzedażach internetowych itp.  Szczególnie ściganie się w odbieraniu wirtualnych świątecznych kopert z pieniędzmi na zasadzie "kto pierwszy, ten lepszy", to ulubiony element WeChata niektórych mieszkańców Chin. Pozwala on dochować tradycji i podzielić się świąteczną radością z tymi, którzy są daleko.


Przesyłając kopertę można dodać własne życzenia
  
W kopercie można przesłać kwotę od 0.01 do 200 RMB
W grupach liczy się szybkość - kto pierwszy, ten lepszy!

Koperty grupowe 

w większych grupach wysyłając kopertę możemy podzielić ją pomiędzy wybraną liczbę osób – liczy się szybkość, a każdy kto zdąży kliknąć dostaje losową kwotę, zwykle od kilku do kilkunastu groszy. 

Po otworzeniu można zobaczyć komu przytrafiła się największa "wygrana"

Jeśli chcesz być na bieżąco, zapraszam na stronę Chiny z Anią na facebooku.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 rad, które pomogą Ci w nauce chińskiego

Krótki poradnik savoir vivre, czyli jak się zachować w odwiedzinach u chińskich znajomych

Powrót do Chin w czasach pandemii