Rozmowy na wesoło, czyli chińskie emoji - jak się dogadać bez chińskich znaków?

W Chinach emotikony (a szczególnie emoji i GIFy) odgrywają dość dużą rolę przy wysyłaniu wiadomości - jest ich do wyboru, do koloru. Nie tylko Ci najmłodsi, ale też starsi użytkownicy często wysyłają emoji w różnych sytuacjach, nawet tych bardziej oficjalnych. Młodzi ludzie nie mają oporów żeby w ten sposób kontaktować się np. z wykładowcami czy przełożonymi w pracy. Nikt nie uważa, że tak nie wypada, albo że taka forma kontaktu jest niewystarczająco oficjalna. Co więcej, wiele rozmów często składa się tylko z samych emoji, bez żadnego “chińskiego krzaczka”. 

Z jakich emoji głównie korzystają Chińczycy? Poniżej zebrałam trochę przykładów, zobaczcie sami. 

1. Pierwszy rodzaj emoji - ze znanymi gwiazdami:


Dużo emoji i GIFów powstaje na podstawie filmów, seriali i programów rozrywkowych, w których biorą udział sławne osoby. Zwłaszcza programy rozrywkowe (czyli ogółem 综艺节目 /zōng yì jié mù/) cieszą się bardzo dużą popularnością, a ich uczestnicy nieustannie dostarczają ciekawych min do nowych GIFów. Nawet na Wikipedii jest specjalna strona poświęcona tym chińskim programom, wg której w 2019 powstało ich w sumie 37, w tym niektóre stanowiły już 6. czy 7. serię, co świadczy o dużej popularności i oglądalności. Przykładowe z nich: 
  • muzyczne np. The Voice of China, Sing! China (中国好声音 /Zhōngguó hǎoshēngyīn/), Unlimited Song Season (无限歌谣季 /Wúxiàn gēyáo jì/):

  • Mask Singer (蒙面唱将猜猜猜 /Méngmiàn chàng jiāng cāi cāi cāi/), w którym piosenkarze występują w przebraniach by nie byli rozpoznani, aby publiczność mogła odgadnąć kim są:
  • Chyba najpopularniejszymi spośród programów są przygodowe np. Go Fighting! (极限挑战 /Jíxiàn tiǎozhàn/),我们的挑战 /Wǒmen de tiǎozhàn/ , Keep Running (奔跑吧兄弟 /Bēnpǎo ba xiōngdì/) w których uczestnicy (znani aktorzy, dziennikarze, piosenkarze, sportowcy) dostają ciekawe wyzwania - można obejrzeć znanych piosenkarzy biorących udział w czyszczeniu ścieków po aktorów próbujących przetrwać na bezludnej wyspie mając do dyspozycji tylko kąpielówki, nóż i suchy szampon - dostarcza to widzom nie tylko wielu emocji, ale i okazji do stworzenia śmiesznych emoji:


  • Są też programy z udziałem dzieci, np. bardzo popularny Where Are We Going, Dad? (爸爸去哪儿 /Bàba qù nǎr/):

2. Dużo też się mówi o jedzeniu, które jest nieodłącznym elementem chińskiej kultury, a wspólne posiłki są ważną częścią życia towarzyskiego w Chinach. Umawianie się na coś dobrego do jedzenia obok chodzenia na karaoke jest chyba najczęstszą formą spotkań towarzyskich.


3.  Kolejny rodzaj emoji - urocze dzieci:    


4. „Na bogato” - używane najczęściej przez osoby w starszym wieku. O gustach się nie dyskutuje, więc zobaczcie i oceńcie sami, co o nich sądzicie:


5. Emoji w formie napisów też są bardzo ciekawe - nieraz można się nabrać dostając obrazek wyglądający jak wiadomość odwrócona do góry nogami, czy też powiadomienie o konieczności doładowania konta (rozmówcy!), by kontynuować rozmowę: 


6. Słodkie i urocze obrazki, często używane przez dziewczyny podczas pogaduszek czy plotkowania, oraz przez zakochanych:



7. Jest też coś dla wielbicieli kotów i psów, którzy mogą stworzyć cały dialog ze zdjęciami swoich pupilów: 


8. Kolejny rodzaj emoji - w stylu mangi i anime: 


9. Last but not least -  emoji z postaciami bajkowymi i filmowymi, nie tylko z chińskich filmów: 



A na koniec ważna ciekawostka: każdy może sam stworzyć swoje własne emoji i GIFy. Może być to zdjęcie - własne lub z internetu, jak również krótka animacja ściągnięta z internetu albo fragment filmiku nagranego samemu. A na specjalne okazje, święta np. Chiński Nowy Rok, można skorzystać ze świątecznych efektów specjalnych. 

                       
         
Mam nadzieję, że Wam się podobało, chętnie dowiem się co o tym sądzicie - podzielcie się Waszymi opiniami i ulubionymi emoji w komentarzu.


Wszystkie emoji uwzględnione w tym wpisie są dostępne za darmo i zostały ściągnięte z publicznej platformy emoji WeChata: sticker.weixin.qq.com  oraz strony fabiaoqing.com  

Komentarze

  1. Wow, wiedziałam, że emoji są tam popularne, ale nie wiedziałam, że aż tak :D
    Ale ogólnie to pozytywnie, w końcu, skoro są, to czemu nie korzystać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Patrząc na to ile w Chinach się je to myślę, że w poprzednim życiu byłam Chinką :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kuchnia chińska jest na tyle różnorodna, że chyba każdy może znaleźć coś dobrego dla siebie :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

6 rad, które pomogą Ci w nauce chińskiego

Krótki poradnik savoir vivre, czyli jak się zachować w odwiedzinach u chińskich znajomych

Powrót do Chin w czasach pandemii