Kierunek Pekin - kiedy, jak i za ile? Info praktyczne - część 1.



Jaki lot wybrać?

Bezpośredni lot z Polski do Chin trwa ok. 9 godzin, obecnie codziennie kursują loty na trasie WAW-PEK. Jednak, jeśli nie kupi się biletu odpowiednio wcześnie, zwłaszcza na sezon wakacyjny, ceny na bezpośrednie loty mogą być znacząco wyższe od lotów z przesiadką, które też warto rozważyć. Inną opcją zaoszczędzenia na podróży są loty składane – podróż w jedną stronę jedną linią lotniczą, a w drugą – inną. Z Europy jest wiele przewoźników latających do Chin, m.in. Lufthansa – przez Monachium lub Frankfurt, Finnair przez Helsinki, Aeroflot z przesiadką w Moskwie, KLM, Air France i wiele innych.

Airbus 380 - największy samolot pasażerski

Lecąc z przesiadką warto wziąć pod uwagę czas przesiadki. Przede wszystkim, należy wybrać taki lot, żeby przesiadka nie była zbyt krótka – w niektórych miastach lotniska są naprawdę ogromne, a kolejki do kontroli bezpieczeństwa i paszportowej mogą dodatkowo opóźnić naszą podróż. Z reguły ok. 1.5-2 godzin jest bezpiecznym czasem na przesiadkę, o ile nie ma opóźnienia na pierwszym locie. Inną kwestią jest bagaż – jeśli mamy zbyt krótką przesiadkę, obsługa lotniska może nie zdążyć z przełożeniem bagażu z jednego samolotu do drugiego, co się może okazać przykrą niespodzianką po doleceniu na miejsce. Z drugiej strony za długa przesiadka może niepotrzebnie przedłużyć i tak długą już podróż, chociaż czasem można na tym skorzystać i zrobić kilkugodzinną wycieczkę po innym mieście. 


Jeśli chodzi o bagaż, z własnego doświadczenia odradzam latanie Air France i KLM, choć często zdarzają się tam tańsze bilety. W zeszłym roku leciałam tymi liniami 5 razy, z czego 4 razy bagaż nie przyleciał ze mną (nawet pomimo 3 godziny przesiadki), a ostatnim razem lot miał pięć godzin opóźnienia. Co gorsze, podczas jednego z lotów leciałam na kemping w góry - namiot i śpiwór były w walizce, którą dostarczono dopiero następnego dnia po moim przylocie.



Jedyną zaletą opóźnionego bagażu jest to, że jak już tylko doleci (zazwyczaj kolejnego dnia), pracownicy lotniska dowożą go na wskazany adres. Więc kiedy wracałam z Pekinu do Polski i mój bagaż nie doleciał ze mną do Warszawy, a przyleciał następnego dnia, to dostałam go dowiezionego aż do domu w Olsztynie.




Lotnisko w Pekinie

Międzynarodowe lotnisko w Pekinie jest położone ok. 20 km od centrum miasta i jest jednym z najbardziej ruchliwych portów lotniczych na świecie. Zazwyczaj po wylądowaniu, trzeba przeznaczyć ok. godziny na wyjście, w tym przejście przez kontrolę paszportową, a potem kilkuminutową podróż kolejką do odbioru bagażu. Cudzoziemcy przylatujący do Chin muszą wypełnić kartę z podstawowymi danymi (dane osobowe, adres pobytu, numer lotu). Podobna karta jest wymagana podczas wylatywania z Chin. Od niedawna podczas kontroli paszportowej są też pobierane odciski palców. 






Dojazd do miasta z Beijing Capital International Airport

Z lotniska można dojechać do centrum miasta na kilka sposobów – metrem, taksówką lub busem



W ciągu dnia co ok. 10 minut kursuje oddzielna linia metra Capital Airport Express, która jedzie ok. 20 minut do miasta, zatrzymuje się na stacji San yuan qiao 三元桥 i Dong zhi men 东直门, a bilet kosztuje 25 yuanów

Inną opcją są autobusy Shuttle Buses, które także odjeżdżają z obu terminali lotniska - jest kilka tras, w zależności, do której części miasta się wybierasz. Cena biletu w granicach 21-30 yuanów w zależności od przystanku, sprzedawane w okienkach przy przystanku.



Taksówka jest najwygodniejszym, ale najdroższym rozwiązaniem, jednak trzeba uważać na taksówkarzy, którzy oferują taxi na czarno. Po wyjściu z lotniska na terminalu przylotów należy skierować się na dół, zgodnie ze wskazówkami (są po angielsku), gdzie jest specjalne miejsce przeznaczone dla miejskich taksówek (oznakowanych „taxi", zazwyczaj pomarańczowe lub czarne). Wszystkie inne pojazdy, podające się za taksówki (a zwłaszcza te z świecącymi zielonymi lub czerwonymi lampkami przy przedniej szybie) nie są godne zaufania! No i warto pamiętać, by mieć przy sobie chińską wersję adresu, na który chcemy jechać, by pokazać kierowcy - chińskie nazwy w pinyin nie zawsze są jednoznaczne. Dojazd taksówką do miasta kosztuje od ok. 70 yuanów.


Od tego roku w Pekinie zostało uruchomione drugie międzynarodowe lotnisko - Da Xing 大兴, na które w określonych dniach tygodnia będą lądowały loty z Polski. Także będzie połączone siatką komunikacji miejskiej, skąd można bez problemu dojechać do centrum.





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

6 rad, które pomogą Ci w nauce chińskiego

Krótki poradnik savoir vivre, czyli jak się zachować w odwiedzinach u chińskich znajomych

Powrót do Chin w czasach pandemii